MUDr. Martina Zajíčková s.r.o. Praktická lékařka pro do

261 132 780
606 854 062
pouze v akutních případech
Česká televize - Kavčí hory
Na Hřebenech II, 140 70 PRAHA 4

Očkování »

Klíšťová encefalitida

Co je to klíšťová encefalitida?

 Klíšťová encefalitidaKlíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy se do těla člověka nejčastěji dostává přisátím infikovaného klíštěte.

Zdroj nákazy

Infikované klíště je zdrojem nákazy klíšťovou encefalitidou jak pro člověka, tak také pro zvířata. Nakažená klíšťata se vyskytují po celé České republice, nejohroženější jsou oblasti Jižních Čech, Plzeňska, Podyjí a další. Ve výjimečných případech se lze nakazit také jiným způsobem, a to pitím tepelně neupraveného kravského, ovčího nebo kozího mléka, které pochází od zvířat nakažených klíšťovou encefalitidou.

Projevy nemoci

Klíšťová encefalitida má obvykle dvoufázový průběh. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojde k úplnému uzdravení organizmu. Jinak se nemoc projeví ve své druhé fázi nástupem krutých bolestí hlavy, horečkou, světloplachostí a nevolností. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, závratě, poruchy spánku a paměti, dezorientace. Čtvrtina nemocných má po prodělání klíšťové encefalitidy trvalé následky, jako jsou chronické bolesti hlavy, obrna horních končetin nebo poruchy koncentrace a spánku.

Ochrana a prevence

Nejvhodnějším způsobem prevence před onemocněním klíšťovou encefalitidou je očkování. To se doporučuje zejména osobám, které žijí v rizikových oblastech, nebo aktivním osobám, které se často pohybují v přírodě, sportují nebo chodí na pravidelné vycházky s domácími miláčky.

Dostupné vakcíny a cena

 • Encepur pro dospělé - plně hrazené pacientem, orientační cena včetně aplikace je 700 kč.
 • FSME - Immun 0,5 ml (pro dospělé) - plně hrazené pacientem, orientační cena včetně aplikace je 700 Kč.

Očkovací schéma

Očkuje se třemi dávkami v následujícím rozestupu: první dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka se aplikuje za 1 až 3 měsíce, třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců (FSME) po druhé dávce, 9-12 měsíců (Encepur).
Aby bylo dosaženo imunity před začátkem sezónní aktivity klíšťat, což je na jaře, měla by být první a druhá dávka podána nejlépe během zimních měsíců. Ale lze očkovat během celého roku.
Existuje i zrychlené očkovací schéma, kdy se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvolený den, druhá dávka za 14 dní, třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.
První přeočkování se provádí po 3 letech od podání třetí dávky. Další přeočkování se provádí po 5 letech. Bez ohledu, zda byly první 3 dávky aplikované v základním nebo zrychleném schématu.
Další přeočkování si musíte hlídat sami. Pokud zjistíte, že je interval od poslední aplikované dávky více jak 5 let, je vhodné nechat si co nejdříve aplikovat další dávku vakcíny. Pokud si chcete být jistí, že jste dostatečně chráněni, je možné stanovit hladinu protilátek z krve na vlastní úhradu (cca 700 kč) s odstupem 1 měsíce od poslední aplikované dávky.

Osoby starší 50 let by neměly překročit interval přeočkování 3 roky.

Kdy je nutné očkování odložit?

V době očkování nesmíte být akutně nemocní, v den aplikace se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária, ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně 2 týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.

Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky

Bolestivost, otok v místě vpichu, bolest hlavy, nevolnost, únava, malátnost.

Těhotenství, kojení

Vakcína by měla být podávána během těhotenství a kojícím ženám pouze při urgentní potřebě dosáhnout ochrany proti infekci klíšťové encefalitidy a po pečlivém zvážení přínosu očkování ve vztahu k možnému riziku.

 
 

Kudy k nám

 • z Pražského povstání BUS 134
 • budova České televize na Kavčích horách
 • jižní vrátnice - vchod JIH
 • po schodech do 1. patra
 • poslední dveře vlevo

mapa

Přejít na interaktivní mapu Mapy.cz

 

Kudy k nám

 • z Pražského povstání BUS 134
 • budova České televize na Kavčích horách
 • jižní vrátnice - vchod JIH
 • po schodech do 1. patra
 • poslední dveře vlevo

mapa

Přejít na interaktivní mapu Mapy.cz