MUDr. Martina Zajíčková s.r.o. Praktická lékařka pro do

261 132 780
606 854 062
pouze v akutních případech
Česká televize - Kavčí hory
Na Hřebenech II, 140 70 PRAHA 4

Očkování »

Chřipka

Příspěvky od pojišťoven na očkování proti chřipce 2023

Co je to vlastně chřipka?

 ChřipkaLidově se za chřipku považuje lehké nachlazení, pokašlávání či nudle u nosu. Ve skutečnosti je však pravá chřipka vysoce nakažlivé onemocnění způsobené virem chřipky, spojené s vysokou teplotou. Onemocnění vzniká náhle, z plného zdraví, a postiženou osobu prakticky paralyzuje a minimálně na týden upoutá na lůžko. Vysoká teplota - kolem 38-39st. C trvá 2-3 dny, provází jí zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů - prostě celého těla. Objevuje se suchý a dráždivý kašel. Rýma v úvodní fázi nebývá přítomna.

Jak se onemocnění přenáší?

Nemoc se přenáší drobnými kapénky, které kolem sebe šíří nemocní při kašli a kýchání. Virus chřipky vydrží např. na plastech 48 hodin ( klávesnice počítače, myš), na oblečení 12 hodin, na bankovkách až 3 dny.

Lze chřipce předcházet?

Nejcílenější obranou je očkování proti chřipce. Existuje několik různých vakcín - například Vaxigrip, Id Flu, Preflucel. V naší ordinaci máme velmi dobrou zkušenost právě s vakcínou Id Flu, která je zajímavá minijehličkou. Ta umožňuje kožní aplikaci a potěší všechny odpůrce jehel. Je také méně zatěžující pro organismus a nepozorovali jsme zatím žádné vedlejší účinky.
Nutno podotknout, že je nutné očkovat se včas.

Je také vhodné pečovat o svůj imunitní systém ve smyslu dostatku spánku, otužování (např. sauna), užívání výživových doplňků, především vitamínu C, zinku a selenu. Také je vhodné používat preparáty podporující imunitu - například Echinacea, kolostrum a podobně.

V čase epidemie je nevyhnutelné dbát na zvýšenou hygienu rukou a opakovaně si je během dne mýt mýdlem. Vhodné je opakované pití horkých nápojů . Další možností je ranní používání škrabky na jazyk, která znesnadňuje množení patogenů v ústní dutině.

Kdy je vhodné období pro očkování proti chřipce?

Nyní - ideálně od konce září až do konce listopadu. Očkuje se ale i později, až do okamžiku vzniku chřipkové epidemie, která v ČR probíhá většinou v lednu až březnu. Je také nutné vědět, že očkovaný je chráněný až 14 dní po aplikaci vakcíny, kdy se vytvoří dostatečné množství protilátek. Očkuje se pouze jednou dávkou v dané sezoně.

Jak se chřipky co nejrychleji zbavit?

Když už jsme se neočkovali či nějakou jinou cestou nevyhnuli chřipce, pak nám nezbývá nic jiného, jenom urychleně ulehnout do postele, dodržovat domácí klid. Je to rozhodující faktor pro nejrychlejší zbavení se klinických potíží. Navíc, je to akt vlídnosti k okolí, jelikož je chřipka vysoce nakažlivé onemocnění. Pak následuje užívání léků proti teplotě – u někoho dobře funguje Paralen (paracetamolum) nebo Ibalgin (iboprofenum). Je důležité doplňovat tekutiny ve formě čajů, vody a minerálek. Důležité je doplňovat vitamín C. Při kašli jsou vhodná mukolytika – jako např.: Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene, Erdomed, Flavamed apod. V případě, že preferujeme homeopatickou léčbu – doporučuje se preparát Oscilococcinum při – rozvinutém onemocnění 3x1 doza pod jazyk vycucat nebo preparát – Gripp-Heel. Při kašli sladký sirup Stodal 3x1 polévková lžíce pro dospělé v dávce.

Kdo by se měl nechat očkovat?

 • osoby, které během svého zaměstnání přichází do styku s větším množstvím lidí (a tudíž je velice pravděpodobné, že se s virem chřipky potkají)
 • osoby, které mají ve svém blízkém okolí člověka s vážnějším onemocněním (a tudíž jeho nakažením by mohli ohrozit jeho život)
 • osoby, které mají ve své blízké rodině těhotnou ženu
 • samozřejmě všechny osoby indikované ze zdravotních důvodů (chronicky nemocné osoby, zvláště kardiaci, diabetici, osoby s chronickým onemocněním jater a ledvin, osoby po transplantaci kostní dřeně a osoby s vyoperovanou slezinou)
 • osoby, které jsou v blízkém kontaktu s malými dětmi
 • osoby, které jsou v kontaktu se staršími osobami (nad 65 let věku)


Jaké rizika chřipka přináší?

Jednak riziko zdravotní a jednak velké ekonomické ztráty.
Zdravotními riziky jsou ohroženi především malé děti, starší osoby (nad 65 let) a osoby vážně nemocné (např. s chronickým onemocněním srdce, ledvin, jater a diabetici).
Největší komplikací je smrt – ročně zemře v ČR na přímé i nepřímé komplikace v souvislosti s chřipkou 2000 lidí, což je zhruba dvojnásobek mrtvých při dopravních nehodách.

Ekonomické ztráty jsou také ohromné, v zemích EU dostane chřipku každoročně 25-50 milionů osob. Toto onemocnění často paralyzuje celé firmy a jednotlivcům přináší ztráty průměrně 15 – 20% z celkové mzdy při průměrné délce pracovní neschopnosti 7-14 dní.

Je nutné se na očkování nějak připravit?

Je nutné přijít k očkování bez teploty, cítit se zdravě. Není-li tomu tak, je vhodné očkování alespoň o týden odložit. Také je vhodný časový odstup od jiných očkování nebo užívání imunitu ovlivňujících léků (různé autovakcíny např. ve formě kapek – vhodná spolupráce s alergologem).
Po očkování je nutné počkat pod dozorem lékaře a sestry v ordinac minimálně 20 minut. V den očkování není vhodné fyzické cvičení (fitnes), ani sauna.

 
 

Kudy k nám

 • z Pražského povstání BUS 134
 • budova České televize na Kavčích horách
 • jižní vrátnice - vchod JIH
 • po schodech do 1. patra
 • poslední dveře vlevo

mapa

Přejít na interaktivní mapu Mapy.cz

 

Kudy k nám

 • z Pražského povstání BUS 134
 • budova České televize na Kavčích horách
 • jižní vrátnice - vchod JIH
 • po schodech do 1. patra
 • poslední dveře vlevo

mapa

Přejít na interaktivní mapu Mapy.cz